בניית אסטרטגיה שיווקית

בניית אסטרטגיה שיווקית היא תהליך חשוב ורב יתרונות לכל עסק שמעוניין להתפתח ולקדם את עצמו. מניתוח קהל היעד ועד ליישום בשטח, יש מספר שלבים בתהליך הבנייה שיש להכיר לעומק.​

יוסף וענונו - Yazame

כיום אי אפשר להמעיט בערכו של שיווק בעת פיתוח של עסק. השוק תחרותי ועמוס מאוד, בכל התחומים, וחשוב שתצליחו להתבלט בתוכו.

כדי להגיע לקהל רחב ככל הניתן ולהצליח למכור את השירותים או המוצרים שלכם, עליכם לבנות אסטרטגיה שיווקית נרחבת שתלווה כל צעד שלכם לאורך הדרך החשובה הזו. כדי שתבינו עוד על אסטרטגיה שיווקית והפיתוח והבנייה שלה - נספר לכם כאן את כל מה שאתם צריכים לדעת.

נתחיל מהגדרה של מה זה אסטרטגיית שיווק, נמשיך ביתרונות שלה לעסק ונסיים בפירוט השלבים השונים ההכרחיים בבנייתה.

מה זה אסטרטגיה שיווקית? ​

אסטרטגיה שיווקית היא המסגרת האסטרטגית שמקיפה את כל יעדי השיווק של העסק שלכם, ובעצם מתווה את הדרך והשיטות להשיג אותן.​

היא משמשת למעשה כמפת דרכים שמנחה את העסק בפעולות השונות שלו, כולל עיצוב המוצר או השירותים, בחירת פלטפורמת המכירה, ניסוח תוכן לתקשורת עם הקהל ועוד. המטרה של אסטרטגיה שיווקית היא להצליח לתקשר בצורה יעילה עם קהל היעד של העסק כך שבסופו של דבר הם ינקטו בפעולה הרצויה- אם זה רכישה של מוצר או שירותים, שיתוף של העסק ועוד.

באופן זה ניתן להגדיל את העסק ולהוביל לצמיחה אורגנית שלו.

למה כל עסק צריך לבנות אסטרטגיית שיווק?​

הידעתם ש-45 אחוז מהעסקים החדשים שנפתחים נסגרים בשנה השנייה שלהם? זה נתון לא מעודד שרבים מנסים לחקור מדוע הוא קורה.

התשובה פעמים רבות היא שהעסק לא בנה אסטרטגיה שיווקית שיעילה ונכונה לו ולקהל היעד. כיום האופי הדינמי של השווקים התעשייתיים השונים מחייב אתכם לבנות אסטרטגיה בצורה חכמה ולהתבלט. בלי שתהיה לכם אסטרטגיית שיווק מוגדת היטב, אתם עלולים להסתכן בדברים שונים שיפגעו בעסק שלכם, כמו חוסר עקביות שמובילה לתדמית לא מקצועית, חוסר יעילות שמבזבזת משאבים בצורה לא נבונה והחמצת הזדמנויות שמצמצמת לכם הכנסות.

אסטרטגיית שיווק יכולה לספק לכם בהירות וצעדים מובנים שיובילו אתכם להשיג את היעדים העסקיים שלכם. היא יכולה לעזור באופטימיזציה של צדדים שונים בניהול העסק, כמו הקצאת משאבים בצורה נכונה בין המחלקות והתחומים, הפחתת סיכונים שעוזרת לעסק להישאר יציב לאורך זמן וניצול של הזדמנויות שיווקיות שיכולות להשתלם בטווח הקצר והארוך.

מהם היתרונות של בניית אסטרטגיה שיווקית?

אסטרטגיית שיווק בנויה היטב מציעה יתרונות רבים עבור עסקים מסוגים שונים, כך שבסוף העסק יצמח ויגדל ויממש את הפוטנציאל שלו.

כיוון אסטרטגי

תוכנית שיווקית יכולה להתוות את הכיוון של העסק בכל הנוגע לשיווק ולמאמצים שצריכים להיות מושקעים בו.

אסטרטגיה יכולה להצליח ליישר בין היעדים לבין המאמצים השיווקיים, כך שכל יוזמה שיווקית שהעסק יתחיל לקדם - תוכל בוודאות לתרום למטרות ארוכות הטווח של החברה.

ללא תכנית אסטרטגית ברורה, עסקים עלולים להסתכן בשיווק לא מגובש, לא ממוקד ובלתי אחיד - וזה יכול לפגוע בהצלחה של העסק.

בהירות ומיקוד

תוכנית שיווקית מוגדרת היטב תספק עבור כל אנשי הצוות הרלוונטיים בעסק בהירות ומיקוד בכל הנוגע לדרכי הפעולה שלהם.

אסטרטגיה שיווקית למעשה משרטטת ומנסחת את המטרות השיווקיות, את המגמות הנוכחיות בשוק, את נתוני הקהל הרלוונטי ואת הטקטיקות הספציפיות שיש לנקוט בהן.

הבהירות והמיקוד הללו יבטיחו שהעסק יפעל בצורה יעילה יותר, תוך ריכוז של המאמצים בהזדמנויות העסקיות המבטיחות ביותר.

חלוקה נכונה של משאבים

כל עסק מקצה את המשאבים שלו בצורה אחרת, ותהליך בניית אסטרטגיה שיווקית יכול לעזור לכם לחלק את המשאבים בצורה מותאמת ונכונה.

על ידי זיהוי של הערוצים הנכונים ביותר לכם, למהות העסק, לשירותים או למוצרים ולקהל היעד - תוכלו לחלק נכון את התקציבים וכוח האדם שלכם. זה מוביל לקבלת החלטות מושכלת ומבוססת, וכך תוכלו למנוע בזבוז משאבים על יוזמות מיותרות או כאלה שיעילות לכם פחות.

בניית אסטרטגיה שיווקית חוסכת לכם גם זמן, גם מאמץ וגם כסף.

גמישות ויכולת הסתגלות

תוכנית שיווקית אסטרטגית, מאפשרת לכם להיות גמישים יותר ובעלי יכולת הסתגלות גבוהה יותר, דבר שהוא חשוב מאוד בשוק של היום.

השוק דינמי ומשתנה כל הזמן, אם זה בהתאם למגמות שונות, התפתחויות טכנולוגיות או מצבים גאופוליטיים. כשאתם בונים אסטרטגיה שיווקית אתם מתייחסים גם להתאמה שלה לתנאים משתנים, וכך אתם יכולים להגיב בזמן אמת לשינויים בהתנהגות הצרכנים או כל שינוי אחר בתעשייה בה העסק שלכם פועל.

יכולת הסתגלות זו והאופציה להיות גמישים מאפשרת לכם כבעלי עסק להישאר רלוונטיים ולא להפסיד בתחרות שלעולם לא מפסיקה.

היכולת למדוד הצלחה

בניית אסטרטגיית שיווק מאפשרת לכם למצוא כלים למדוד ולעמוד את מידות הצלחת העסק, אם זה שנה אחת קדימה, חמש שנים או אפילו עשור.

דבר זה מאפשר לעסקים לעצור מדי פעם ולמדוד את האפקטיביות של מאמצי השיווק שהם השקיעו, לנתח את מדדי הביצועים המרכזיים שלהם ולמצוא תחומים בהם דרכי השיווק הנוכחיות פחות עבדו ועוזרות לכם לשפר אותן.

היכולת למדוד באופן מעמיק ונרחב את ההצלחה של העסק לפי היעדים שהגדרתם מאפשרת לכם לחדד את האסטרטגיה כל הזמן ולהצליח להגיע בסופו של דבר לשיטות הטובות והנכונות ביותר לעסק ולקהל שלכם.

לאיזה עסקים חשוב לבנות אסטרטגיה שיווקית?

בניית אסטרטגיה שיווקית לא תחומה רק לעסקים בתעשיות ספציפיות. היא רלוונטית לכל עסק באשר הוא.

גם אם מדובר בעסק קטן ועצמאי שיש בו עובד אחד, וגם אם מדובר בחברת הייטק ענקית עם עשרת מחלקות. אפילו אם רק פתחתם את העסק וגם אם מדובר בחברה שמבוססת היטב כבר שנים. אם אתם עובדים באזור גאוגרפי מצומצם וגם אם אתם מתפרשים בסניפים על פני כל העולם. וכן, גם אם אתם עסק בתחום העיצוב והאומנות וגם אם אתם רואי חשבון!

החשיבות של אסטרטגיה שיווקית מותאמת היא משמעותית לכל אחד ואחת ורק כך תוכלו לשמור על רלוונטיות. אפילו ארגונים ללא מטרות רווח מסתמכים על אסטרטגיות שיווק בכדי להעלות את המודעות לעמותה ולצבור תמיכה למטרות השונות שלהם.

אז מהם השלבים של בניית אסטרטגיה שיווקית?

אחרי שדיברנו על החשיבות הגבוהה של אסטרטגיית שיווק והרלוונטיות שלה, הגיע הזמן להיכנס פנימה ולהבין מה השלבים בתהליך המשמעותי הזה.

מחקר שוק

השלב הראשון שיכול להוות את אבן היסוד לפיתוח אסטרטגי הוא מחקר השוק הנוכחי.

זה כולל בתוכו כמה תת שלבים, כמו בחינה מדוקדקת של הדינמיקות השונות, ניתוח של נתוני המתחרים, בחינה של התנהגות הצרכנים ועוד. השלב הזה יכול לעזור לבעלי עסקים להבין את המגמות השונות בתעשייה, את צרכי השוק כיום ואת התחרות בה הם נמצאים. כך חברות יכולות לזהות הזדמנויות לצמיחה ולצפות מראש אתגרים פוטנציאלים שעשויים לצוץ.

מחקר שוק יכול להוות מצפן של ממש בעת קבלת החלטות אסטרטגיות.

הגדרת קהל היעד

השלב הבא יהיה להבין מי קהל היעד של העסק.

חשוב להבין אותו על סמך נתונים דמוגרפיים, התנהגויות, צרכים, העדפות ושאר המאפיינים השונים שלהם. על יצירת קווים מנחים להגדרת קהל היעד אפשר לבנות אסטרטגית שיווק שתהדהד בצורה יעילה עם כל אחד מפלחי האוכלוסייה הרלוונטיים.

הגישה הממוקדת הזו תבטיח מעורבות גבוהה יותר עם הקהל.

הגדרת היעדים של העסק

קביעת היעדים והמטרות הספציפיים של העסק הם חיוניים בעת בניית אסטרטגיה שיווקית.

חשוב שהיעדים האלה גם יהיו ניתנים להשגה ומוגדרים בזמן כדי לבנות את המסגרת בצורה שתאפשר לכם לפעול בתוכה באופן ברור ומובחן יותר. היעדים שתציבו יהיו אמות מידה שלפיהן תוכלו למדוד את ההתקדמות שלכם בתחום השיווקי, וניתן יהיה להתאים את השלבים הבאים בהתאם לכך.

גיבוש טקטיקות השיווק

זה השלב שבו ניתן להתחיל לגבש את האסטרטגיה ולפרק אותה לגורמים בהתאם לכל הנתונים שנאספו עד כה.

התוכנית האסטרטגית תכיל בתוכה פירוט של כל הפעולות והערוצים הספציפיים בהם העסק הולך לנקוט לצורך השיווק שלהם. זה כולל את עיצוב המוצר או התאמת השירותים לקהל, החלטה בנוגע לבניית עמודי מדיה חברתית, מיתוג עסקי מחודש ועוד. בעצם בשלב זה אתם צריכים לתרגם את היעדים שלכם אל צעדים אסטרטגיים שניתנים לפעולה.

כך תוכלו להבטיח שכל טקטיקה שתבחרו בה תהיה מותאמת.

הקצאת משאבים

הקצאת משאבים היא חלק חשוב מבניית האסטרטגיה כי רק כך ניתן יהיה לבצע אותה בצורה יעילה וטובה.

בשלב זה אתם תשבו על תקציב וחלוקתו, על אנשי הצוות והמשימות שלהם, על הטכנולוגיה שאתם בוחרים וכו'. בשלב זה חשוב לנסח היטב את סדר העדיפויות שלכם כדי להבטיח ניצול מיטבי של כלל המשאבים.

הקצאת משאבים כחלק מאסטרטגית השיווק שלכם מבטיחה את זה שההיבטים הקריטיים ביותר באסטרטגיה יקבלו את כל התמיכה והמשאבים שהם זקוקים להם, תוך מיקסום פוטנציאל ההצלחה וצמצום הוצאות מיותרות.

יישום וביצוע של האסטרטגיה

ועכשיו הגיע הזמן להוריד את הכל לקרקע - ולבצע את התוכנית אותה בנינו יחד. זה השיא אליו כל שאר השלבים שואפים.

פה תתחילו בקמפיינים פרסומיים שונים, אם זה ברשתות החברתיות, בפרסומות בטלוויזיה, במיתוג עסקי ועוד. ביצוע יעיל של שלב זה מצריך מכם תיאום מדויק בין הצוותים השונים, הקפדה על הפרטים הקטנים ועמידה בלוחות זמנים.

חשוב לעקוב אחר ההתקדמות והביצועים של הפעולות השונות בזמן אמת כדי לבצע אופטימיזציה מהירה במידת הצורך כדי להבטיח שהאסטרטגיה תגיב היטב לשינויים שבשוק.

הערכת הביצועים

שלב זה הוא שלב שאף פעם לא נגמר. מדובר בהערכה מתמשכת של ביצועי הקמפיין וקבלת פידבק.

רק ככה תוכלו להמשיך בשיווק מוצלח. נתחו את כל מדדי הביצוע, ההשפעה על קהל היעד, מוצרים פופולריים וכדומה. על ידי איסוף של הנתונים וניתוח שלהם תוכלו לזהות נקודות חוזק וחולשה, לראות הזדמנויות חדשות שלא חשבתן עליהן קודם ולקבל החלטות מושכלות לצורך חידוד האסטרטגיה שלכם.

איך אנחנו נעזור לכם בבניית אסטרטגיה שיווקית?

אם אתם רוצים להתחיל בבניית אסטרטגית שיווק מוצלחת מההתחלה, אנחנו מזמינים אתכם למלא את הטופס כאן בתחתית העמוד ולתאם איתנו שיחת אסטרטגיה ראשונית, בה בין מה היעדים הראשוניים שלכם, מה אתם רוצים להשיג - ונתחיל לבנות לכם תכנית אסטרטגית מדוייקת כדי להשיג את כל אותם יעדים.

אחרי מעל 10 שנות ניסיון בבנייה והוצאת לפועל של תכניות שיווקיות, אנחנו כאן לעזור גם לך לתכנן את הדרך ולהגיע לכל המטרות העסקיות שלך!

אצלנו תקבלו ליווי לאורך כל שלבי הדרך כדי לבנות אסטרטגיה שיווקית שמותאמת לכם ולעסק שלכם באופן ספציפי ואישי. אנו מבינים שלכל עסק יש דרישות ומטרות שונות ואנו נתאים את האסטרטגיה הנכונה לכם כמו כפפה ליד, עם צוות מומחה ומקצועי וניסיון ארוך שנים.

יש לך שאלות? יש לנו תשובות!

אסטרטגיית שיווק משמשת בתור מסגרת מנחה לכל הפעולות השיווקיות שתבצעו בעסק שלכם, והיא זאת שמהווה את הגורם המקשר בין כלל מאמצי השיווק עם היעדים העסקיים שהגדרתם לעצמכם. באמצעותה תוכלו לבנות תכנית שיווקית שמתאימה לעסק, למטרות שלו, לקהל היעד ולמוצר והשירותים הספציפיים שאתם מציעים.

בניית אסטרטגיה שיווקית חזקה יכולה לאפשר לעסקים להגדיר את הפעולות והמטרות שלהם באופן ברור, למנף את נקודות החוזק שלהם ולהתבלט בשוק הצפוף, לזהות הזדמנויות להתפתחות וקידום, ולהצליח להדהד עם קהלי היעד. כל אלה הם חשובים מאוד לצמיחה של העסק.

כל עסק יכול להרוויח מבניית אסטרטגיה שיווקית, לא משנה מה הגודל שלו, באיזה ענף הוא פועל וכמה שנים הוא קיים.

את בניית האסטרטגיה מתחילים עם מחקר שוק בו תבינו את התעשייה בה אתם פועלים ואחר כך תוכלו להכיר את קהל היעד שלכם. לאחר מכן תוכלו להגדיר מטרות ברות השגה ומוגדרות בזמן לעסק שלכם. אחר כך ניתן יהיה להתחיל לבחור בטקטיקות השיווק ולחלק אות לערוצי שיווק, פעולות, אנשי צוות ועוד. בסוף תוכלו להתחיל ביישום האסטרטגיה, כשתוך כדי תמיד חשוב להישאר עם יד על הדופק בכל הנוגע לביצועים כדי לבצע התאמות.

משפכי ומערכי שיווק חכמים הם המפתח ליצירת יציבות וגדילה קבועה בעסק וכן, גם העסק שלך יפרוץ באמצעותם כל תקרת הכנסה שהתרגלת אליה. בניית של מערכי ומשפכי שיווק כאלו - היא המומחיות שלנו!​

אנחנו כאן להגדיל את העסק שלך

אז אם הגיע הזמן שלך להרים הילוך ולהיכנס למשחק של הגדולים, אנחנו נעזור לך לעשות את זה נכון.

אני מזמין אותך למלא פרטים כאן בטופס ואנחנו ניצור איתך קשר בהקדם, נכיר יותר לעומק ונבין מהם מהלכי השיווק הכי נכונים לעסק שלך - ואיך אנחנו יכולים לעזור לך להוציא אותם לפועל בהצלחה.