תכנון ובניית משפך שיווקי

משפך שיווקי הוא אסטרטגיה שמותאמת למסע ולחוויה שעובר הלקוח, החל מהתוודעות לעסק ועד לביצוע פעולה אקטיבית. בכל שלב יש אתגרים ומטרות, שבניית משפך שיווקי יעיל יסייע להתמודד איתם.

יוסף וענונו - Yazame

עבור כל עסק שמעוניין לשווק את עצמו, חשוב לבנות תוכנית ברורה ומפורטת שתנחה אותו בתהליך ותוביל אותו למטרתו.

אחד הכלים שהוכחו כיעילים בתחום זה הוא בניית משפך שיווקי.

שליטה בבניית משפך שיווקי יכולה להפוך אנשים שמשוטטים באתר שלכם או רואים מודעה שלכם במדיה החברתית - ללקוחות שקונים את המוצר או השירותים שאתם מציעים.

לקמפיין שיווקי שתוכנן היטב יש את הפוטנציאל להקפיץ את העסק שלכם רמה אחת למעלה, ואנחנו פה בשביל לשתף איתכם מהו משפך שיווקי, מהם המאפיינים השונים בו ואיך בונים אותו כמו שצריך.

מה זה משפך שיווקי?

בתקופה האחרונה אין ספק שהעולם העסקי שינה את פניו.

התקדמות הטכנולוגיה וכניסת האינטרנט לכל תחום בחיינו שינתה את איך שעסקים משווקים את עצמם.

אבל שיטה אחת עדיין נותרה על כנה: שיטת המשפך השיווקי.

המטרה שלו היא פשוטה - הפיכה של אדם זר ללקוח נאמן. זה מה שכולנו רוצים בעצם - להמיר אדם שלא נמצא באינטראקציה עם העסק שלנו לאדם שקונה.

אבל השיטה הזו בהחלט עברה התפתחויות, וכיום משפך השיווק מתייחס בעיקר לאמצעים דיגיטליים. הוא מתייחס לכל מסע הלקוח על כל שלביו - ממשיכת הלקוח למעורבות עם העסק, דרך האינטראקציה איתו ועד לרכישה הסופית.

משפך שיווק מורכב משלושה עד ארבעה שלבים מרכזיים: השלב העליון, השלב/ים האמצעי/ים והשלב התחתון, כשכל אחד מהם דורש אסטרטגיה שיווקית שמותאמת לו.

איזה שלבים יש בתוך המשפך השיווקי?

השלב העליון הוא זה שאחראי להעלאת המודעות סביב העסק, השירות או המוצר שלכם באופן שיהדהד עם קהל היעד שלכם. מדובר בבניית מודעות למותג - שזאת צומת קריטית שבה ליצירת רושם ראשוני יש משמעות אדירה.

השלב האמצעי (או שלבים) הוא שלב השיקולים. המון לקוחות פוטנציאליים מתעכבים בשלב זה, ולכן חשוב לספק פה ערך רב עבורם ולהצליח לייצר אצלם אמון ורצינות כלפיכם. בשלב זה אתם צריכים להדגיש את הסיבות מדוע העסק שלכם טוב יותר ממתחריו, במה הוא מתמחה ומדוע אתם מתבלטים מאחרים.

ולבסוף, בתחתית המשפך השיווקי יש את שלב ההחלטה. המטרה שלכם בשלב זה היא לפתות את הלקוח לבצע את הרכישה הסופית. חשוב שתציעו לו הצעה שהוא לא יוכל לסרב לה!

קחו בחשבון שהזמן הממוצע שאדם מבלה בדף אינטרנט כיום ירד לפחות מדקה. לכן כשאתם בונים משפך שיווקי חשוב להצליח לנצל את המשאבים שעומדים לרשותכם בצורה כמה שיותר מדויקת, מהירה, תמציתית וממוקדת. משפך שיווקי מובנה היטב יצליח לדחוס את כל השלבים לדקה אחת!

השלבים העליונים של המשפך השיווקי

בשלב הראשוני הזה, ההתמקדות העיקרית שלכם היא לא במכירה ישירה של מוצר או שירות לקהל היעד שלכם. במקום זה, ההתמקדות צריכה להיות בלעורר עניין, במתן מענה לשאלות פוטנציאליות וכדומה.

בעת בניית משפך שיווקי חשוב להצליח לבנות ציפייה ולייצר באזז, וכך להציב את הבסיס לחשיפה, צמיחת המודעות וביצוע המרות של אנשים ללקוחות בעתיד הקרוב.

חשבו על שלב זה בתור השלב שבו אתם מנסים לרגש ולטפח סקרנות - ולא השלב בו אתם מנסים למכור.

יצירת תוכן בשלב העליון

אחד הכלים החזקים שעומדים לרשותכם בבניית השלבים העליונים של משפך שיווקי הוא יצירת תוכן.

זה השלב היצירתי ביותר שבו אתם צריכים להצליח לייצר באז סביב העסק והזהות הייחודית שלו. חשוב שהתוכן שתייצרו גם יצליח להיות מובן ונגיש לכמה שיותר קהל, אבל בו זמנית יישאר רלוונטי לעסק ולמוצרים שאתם מציעים.

התוכן בשלב זה חייב להציע ערך למשתמש. לא משנה אם מדובר בסטורי, פוסט בבלוג או פרק בפודקאסט - חשוב להתאים את הטון של התוכן לעסק שלכם ולערכים שלו, תוך מתן תובנות חשובות שיהדהדו עם הלקוחות בתחום הספציפי שלכם.

טקטיקות שיווק אפקטיביות בשלב המודעות

יש כמה טקטיקות שיווק שיכולות להיות שימושיות בשלב בו אתם צריכים להגביר את המודעות אל העסק.

מדיה חברתית היא כמובן הכרחית. נסו למנף את עצמכם בפלטפורמות הפופולריות השונות, כמו אינסטגרם וטיקטוק. החשיפה שם יכולה לעזור לכם להגיע להרבה מאוד קהל. גם אסטרטגיית SEO של העלאת הדירוג של העסק שלכם במנועי החיפוש יכולה להיות שימושית מאוד והיא מבטיחה לכם נראות גבוהה באינטרנט עבור אנשים שמחפשים ספציפית שירותים בתחום שלכם.

קמפייני פרסום ממומנים הם גם כלי חשוב שעומד לרשותכם - אם זה בגוגל או ברשתות החברתיות, מדובר בדרך לייצר לידים טובים וחזקים. אפשר גם לפנות לשיתופי פעולה עם משפיענים שרלוונטיים לנישה שלכם. כך ניתן להגביר את טווח ההגעה של העסק שלכם לקהל ולהגיע לתוצאות אפקטיביות.

גם פנייה למנגנוני יחסי ציבור, כמו יוזמות של העסק שיכולות להפוך לסיפורים בחדשות, יכולות להיות ערוץ שיווקי טוב בשלב המודעות הראשוני של משפך שיווק.

מדידת ההצלחה של החלק העליון של המשפך השיווקי

כדי לאמוד את האפקטיביות של שלבי החלק העליון של משפך שיווקי, יש לעקוב אחרי מדדים ונתונים שאתם יכולים לאסוף - לדוגמה כמות קליקים, תנועה באתר וכדומה. המדדים הללו יכולים להציע לכם תובנות משמעותיות על רמות ההשפעה של שלב זה על מאמצי בניית המודעות לעסק.

שלבי האמצע של המשפך

זה השלב שבו לקוחות פוטנציאליים עוברים משלב המודעות לשלב השיקולים.

הם חושבים האם כדאי להם להשתמש בשירותים שלכם או לרכוש את המוצר. הם כבר מכירים את מה שאתם מציעים כעסק, אך עדיין לא מתחייבים. יכול להיות שהם יחפשו מידע מפורט יותר לפני קבלת ההחלטה, ינסו להבין האם זה רלוונטי להם, יבחנו האם המוצר מומלץ וכדומה.

בשלב הזה המטרה שלכם היא להצליח לשכנע אותם או לפחות להצליח לקחת מהם את פרטי הקשר כדי שתוכלו ליצור איתם אינטראקציה בעתיד.

אסטרטגיית תוכן בשלב השיקולים

תוכן בשלב זה של משפך שיווק צריך להיות בעל ערך ולהצליח להעמיק את הקשר המתהווה בינכם לבין הלקוחות הפוטנציאליים.

כדי לפתות אנשים למסור לכם את הפרטים שלהם, לדוגמה את המייל כדי שתוכלו לשלוח להם הטבות לרכישה, אפשר לייצר תוכן שאתם תבטיחו להעניק רק בהרשמה לאתר. אם הם ירצו לקבל את התוכן הזה, הם לא יהססו להביא לכם את כתובת המייל שלהם. לכן אתם צריכים לחשוב איזה סוג של תוכן אתם יכולים להציע.

אם זה קודי קופון, קורס מקוון חינמי, המלצות וכדומה - כל אלה יכולים לפתות אנשים להישאר איתכם ולהמשיך איתכם לשלב הבא.

טקטיקות שיווק אפקטיביות בשלב השיקולים

יש כמה אופציות יעילות לשווק את עצמכם בשלב זה של משפך שיווקי.

בגלל שהמשתמש כבר נמצא איתכם, אתם יכולים להשתמש בזה. לדוגמה, חלונות קופצים מעוצבים שמבקשים את כתובת המייל הם דרך טובה ללכוד לידים. חשוב אבל לוודא שהם ימוקמו טוב ולא יעצבנו את המשתמשים. אתם יכולים להשתמש בשיווק באמצעות המייל שייצר אינטראקציה.

יש גם שיווק ממוקד לשלב זה שמטרתו למשוך מחדש לקוחות פוטנציאליים שכבר הראו עניין - ויעודד אנשים להמשיך להוסיף לסל או לקרוא תוכן נוסף בנושא שהתעניינו בו.

מדדים להצלחה של שלב השיקולים

המדד הראשי להצלחה פה הוא האם הצלחתם לאסוף פרטים של לקוחות.

אתם יכולים לראות גם את שיעורי הפתיחה והקליקים במיילים שאתם שולחים, במודעות ובשאר מסעות הפרסום שלכם. מעקב אפקטיבי של המדדים השונים יוכל לספק לכם תובנות משמעותיות לגבי הצלחת המאמצים שלכם בשלב זה של משפך שיווקי, וכך תוכלו לחדד את האסטרטגיות שלכם כדי לייצר מעורבות מיטבית ולטפח כמה שיותר לידים.

תחתית המשפך השיווקי - שלב ההחלטה

לעבור משלב השיקולים לשלב ההחלטה זה החלק הכי ארוך אבל הכי משמעותי של משפך שיווקי.

לכן בעת בניית משפך שיווקי חשוב לתת לו דגש כי הוא זה שיעשה את ההבדל. הרי בסוף גם אם לקוח התעניין - אם הוא לא רכש את השירותים שלכם, זה לא יעזור לכם.

אסטרטגיות תוכן בשלב ההחלטה

בשלב זה, לקוחות פוטנציאליים יודעים כבר את כל מה שהם צריכים לדעת על המוצר, והם מוכנים לקבל החלטה. התוכן שאתם צריכים לשים עליו דגש הוא תוכן שנועד לסחוף אותם ולהפיג כל ספק שיש להם בנוגע לצעד הבא.

בשלב הזה המכירה תיכנס לעניין חזק יותר ואנחנו נרצה לייצר דף נחיתה משכנע במיוחד שידחוף אותם לבצע את הרכישה, אבל מבלי לגרום להם להרגיש שאתם דוחקים בהם. חשוב להיות עדינים אבל עם זאת לא לתת להם להתמהמה.

איך משווקים בשלב ההחלטה?

יש כמה דברים שכדאי לכם לדעת על תהליך ביצוע החלטה שיכול לעזור לכם. לדוגמה, אם אתם מייצרים תחושה של מחסור וזמינות מוגבלת זה מעלה את הערך של המוצר. אנשים נוטים לחשוק במה שנראה בלעדי ושהם אולי לא יוכלו לרכוש בעתיד - ולעיתים קרובות מבצעים רכישות בשלל פחד מהחמצה.

בשלב זה אפשר גם להציע לאנשים מתנה על רכישה. אם זה פריטים משלימים למה שהם מעוניינים לרכוש או מוצר יוקרתי נוסף - זאת דרך גם לשכנע אנשים לרכוש את המוצר שרצו מלכתחילה וגם להגדיל משמעותית את ההכנסות.

אפשר להציע גם חבילות משתלמות שמאגדות יחדיו מוצרים ושירותים, כאלה שאולי לא היו זמינות בשלבי מכירה קודמים. זה יכול לעזור לכם להציע ערך חדש שישכנע את הלקוחות.

מדידת ההצלחה של שלב ההחלטות

ככל שיש לכם יותר לקוחות חדשים, כך תוכלו לדעת שהצלחתם בשלב שבתחתית המשפך שלכם. אם תראו גם שיש המון המרות משלב הלידים לשלב הרכישה תוכלו לדעת שהטקטיקה השיווקית והמכירתית שלכם היא הצלחה.

כמובן שגם אפשר למדוד את ההצלחה בכסף - אם ההכנסות שלכם גדלות, אתם כנראה עושים משהו נכון.

בניית משפך שיווקי מוצלח​

עכשיו אחרי שלמדתם על השלבים השונים של משפך שיווקי, אפשר להעמיק בתהליך בניית משפך שיווקי טוב, יעיל ומותאם אליכם.

1. הבנת קהל היעד: התחילו עם הכרת קהל היעד הפוטנציאלי שלכם. אספו תובנות באמצעות מחקר שוק, משוב של לקוחות, ניתוח אינטראקציות ועוד.

2. קבעו יעדים לכל שלב במשפך: בנוסף ליעד השיווקי הכללי שלכם, חשוב להגדיר יעדים ספציפיים עבור כל שלב במשפך. בין אם מדובר בהגדלת תנועה לאתר, שיפור המעורבות של לקוחות או בהגברת ההמרות מלידים ללקוחות משלמים. יעדים ברורים לכל שלב הם חיוניים כדי לעקוב אחר התקדמות התהליך.

3. החליטו באיזה שלב להתחיל: בניגוד לגישה המקובלת שאומרת שצריך להתחיל מלמעלה למטה - בעת בניית משפך שיווקי אתם יכולים לבחור בכל שלב להתחיל ממנו, וזאת בהתחשב במצב הנוכחי של העסק. אם יש לכם הרבה הזמנות חוזרות, אתם יכולים להתמקד בעיקר בחלק העליון של המשפך כדי למצוא קהל חדש. אם אתם רואים שאנשים נכנסים לאתר ולא מייצרים אינטראקציה אחר כך - אתם יכולים להתחיל בשלבי האמצע.

4. בחרו טקטיקות לכל שלב: קיימות הרבה מאוד טקטיקות ועל חלקן דיברנו, אבל הימנעו מלנסות ליישם את כולן בו זמנית. התרכזו בטקטיקה אחת או שתיים בכל שלב כדי להצליח לשלוט עליהן ולבנות אותן ביעילות. התחילו בכאלה פשוטות יותר והרחיבו אותן בהדרגה.

5. צרו תוכן עבור כל שלב: התחילו ב"מילוי" המשפך השיווקי על ידי יצירת תוכן מותאם לעסק, לקהל היעד, ולכל שלב במשפך. התמקדו בתכן איכותי והימנעו מהצורך לעקוב אחר טרנדים.

6. צרו המשכיות בין שלבי המשפך: מסע הלקוח צריך לעבור בין כל התחנות בצורה זורמת ויעילה, לכן חשוב ליצור המשכיות בין הטקטיקות השונות. לדוגמה פוסט באינסטגרם שנועד ליצור מעורבות, שיקשר לדף מוצר באתר שלכם, בו תקפוץ הודעה על הנחה של 10 אחוז למי שקונה עד תאריך מסוים.

7. דאגו לשימור לקוחות: זכרו שלקוחות שנהנו פעם אחת יוכלו לחזור אליכם, לכן חשוב לבסס מערכת יחסים של אמון איתם באמצעים שונים.

8. עקבו אחר הצלחת המשפך השיווקי: חשוב להמשיך ולעקוב אחר מדדי ההצלחה בכל עת ולבצע אופטימיזציה לאסטרטגיות שלכם בהתאם.

למה לבנות משפך שיווקי דווקא אצלנו?

אם אתם מעוניינים לבנות משפך שיווקי לעסק שלכם כדי לקדם אותו ולהגיע לקהל לקוחות חדש, חשוב שתיעזרו באנשי מקצוע שגם מכירים את השוק בו אתם פועלים וגם יכירו את העסק שלכם על כל יתרונותיו.

אנחנו מתמחים בשיווק בשיטת המשפך ב-10 השנים האחרונות ואנו נסייע לכם לבנות תוכנית מותאמת אישית שתוביל לתוצאות הרצויות במשאבים שעומדים לרשותכם!

יש לך שאלות? יש לנו תשובות!

משפך שיווקי הוא כלי שמייצג את הדרך שעוברים לקוחות פוטנציאליים מרגע יצירת הקשר הראשוני עם העסק ועד להפיכתם ללקוחות משלמים. מדובר בעצם במסגרת האסטרטגית שנועדה ללכוד את קהל היעד, לטפח אותו ולבסוף להמיר אותו ללקוחות נאמנים.

משפך שיווק מורכב משלושה שלבים, כאשר לכל אחד מהם יש חשיבות גבוהה במהלך השיווקי. השלב הראשון הוא יצירת מודעות של לקוח אל העסק שלכם, המותג או השירות שאתם מציעים, השלב הבא הוא שלב השיקולים, והשלב האחרון הוא שלב הרכישה.

לכל שלב יש טקטיקה אחרת שמותאמת לו. לדוגמה, בשלב הראשון אפשר להשתמש בפוסטים ברשתות החברתיות או בפרסומות ממומנות, בשלב השני אפשר להציע תוכן אקסקלוסיבי ובשלב האחרון להוסיף מוצרים משלימים לרכישה. 

בניית משפך שיווקי טוב ויעיל צריכה להכיל בתוכה חשיבה על כל השלבים, הבנת קהל היעד והמטרות שלכם, התאמה של אסטרטגיות השיווק הנכונות לכל שלב ומדידה של ההצלחה שלכם.

משפכי ומערכי שיווק חכמים הם המפתח ליצירת יציבות וגדילה קבועה בעסק וכן, גם העסק שלך יפרוץ באמצעותם כל תקרת הכנסה שהתרגלת אליה. בניית של מערכי ומשפכי שיווק כאלו - היא המומחיות שלנו!​

אנחנו כאן להגדיל את העסק שלך

אז אם הגיע הזמן שלך להרים הילוך ולהיכנס למשחק של הגדולים, אנחנו נעזור לך לעשות את זה נכון.

אני מזמין אותך למלא פרטים כאן בטופס ואנחנו ניצור איתך קשר בהקדם, נכיר יותר לעומק ונבין מהם מהלכי השיווק הכי נכונים לעסק שלך - ואיך אנחנו יכולים לעזור לך להוציא אותם לפועל בהצלחה.