בלוג > קטגוריה: שיווק

שיווק דיגיטלי B2B ו- B2C – כל ההבדלים

שיתוף:
שיתוף:

שיווק דיגיטלי B2B ו- B2C – כל ההבדלים

שיווק דיגיטלי או שיווק באינטרנט מהווה קידום של מותגים במטרה לחבר אותם עם לקוחו פוטנציאליים, על ידי שימוש ברשת האינטרנט ותצורות תקשורת דיגיטליות.

שיווק דיגיטלי כולל שיווק באמצעות המייל, הרשתות החברתיות, גוגל, אתר החברה ודפי נחיתה, הודעות SMS ועוד.

במהותו, המטרה של שיווק דיגיטלי היא להוביל לאינטראקציה ותקשורת בין קהלי היעד למותג, שלימים עשויות להוביל לרכישות מהחברה.

קיימות אינספור אסטרטגיות שיווק דיגיטלי, המשתנות בהתאם לקהלי היעד, המתחרים ומטרות העסק. אחת החלוקות העקרוניות של קהלי היעד היא ל- B2B ו- B2C כלומר, בין עסקים המכוונים לספק שירותים לעסקים (B2B) או ללקוחות פרטיים (B2C).

מה ההבדל בין שני הקהלים הללו, וכיצד הוא משפיע על האסטרטגיה השיווקית בטווח הארוך?

תהליך קבלת ההחלטות

לקוחות פרטיים או B2C לרוב זקוקים ליותר זמן בכדי להחליט אם עליהם לרכוש שירות. אחרי הכול, מדובר בשירות או מוצר שהם מזמינים עבור עצמם, ולכן הוא תלוי בגודל הביקוש שלהם עבורו.

כתוצאה מכך, תהליכי שיווק דיגיטלי של B2C ישקיעו יותר זמן בשכנוע הלקוח, הדגשת היתרונות וההטבות מהם ייהנו הלקוחות במידה ויבחרו במוצר או בשירות, ובתכנים שמטרתם לבנות מערכת יחסים חמה ומזמינה עם הלקוח, המעודדת אותו לקבל החלטה חיובית.

לעומת זאת, תהליך ההחלטת של עסקים או B2B הוא מהיר יותר, מאחר ולרוב הוא מתבסס על צרכים קשיחים של החברה. כתוצאה מכך, תהליך השכנוע הוא פחות קריטי, ודווקא כדאי לייצר עבור לקוחות אלו תכנים קצרים ולעניין הממוקדים בתועלות, המסייעים להם להבין מה הם מקבלים ולמה השירות או המוצר שלכם מתעלה על זה של יתר המתחרים בשוק.

תהליך ההמרה

בכדי להפוך לקוחות פרטיים ועסקיים ללקוחות משלמים, יש לפנות אליהם בצורה שנוחה ומתאימה לסטייל האישי והצרכים שלהם.

בעבור לקוחות B2C, מדובר בפניות רגשיות וחמות, אישיות יותר שמטרתן לעודד אותם להרגיש יותר נוח עם הרכישה, להתרגש וגם לבצע אותה בפועל.

לעומת זאת, לקוחות B2B זקוקים לפניות יותר הגיוניות ומבוססות מידע, המסבירות מה הם מקבלים חד וחלק ומוכיחות כי יקבלו את מה שמובטח להם במחיר המשתלם ביותר בשוק.