בלוג > קטגוריה: פיתוח עסקי

מה זה מודל Swot ואיך להשתמש בו?

שיתוף:
שיתוף:

מה זה מודל Swot ואיך להשתמש בו?

מודל SWOT מטרתו לנתח את החוזקות, החולשות, ההזדמנויות והאיומים שעומדים בפני כל עסק, במטרה להעריך את המצב של בית העסק בכל חזית כיום, ולפתח אסטרטגיה חכמה לפיתוחו בעתיד. לרוב, זהו גם השלב הראשון בכל תהליך ייעוץ עסקי.

ניתוח SWOT בוחן את הצדדים הפנימיים והחיצוניים של בית העסק, כך שתוכלו להפיק מסקנות חכמות בנוגע לאספקטים שבהם אתם יכולים לשלוט, ולגלות כיצד להתגונן מאיומים שעשויים לפגוש אתכם בדרך. זהו כלי שעוזר להבין מה מונע מכם לפתח את בית העסק קדימה, מה המתחרים שלכם יכולים לנצל וכיצד אתם יכולים להגן על עצמכם ולשפר את ההתנהלות העסקית, בכדי להניע את החברה לצמיחה.

למה ניתוח SWOT חשוב?

SWOT (שמהווה ראשי תיבות של המילים Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) הוא מודל שמומלץ בכל תחילת תהליך של ייעוץ עסקי מהסיבה הפשוטה שהוא מסייע לחשוף מידע ולהפיק מסקנות באופן יוצא דופן, המוכח מזה שנים. 

לדוגמא, אתם עשויים להיות מודעים לחוזקות של בית העסק שלכם, אך עד שלא תבחנו אותן לצד החולשות והאיומים של בית העסק, לא תוכלו להעריך עד כמה מדובר בחוזקות אמיתיות או שקריות. 

באותו האופן, הסיכויים גבוהים שאתם מודעים לחולשות של בית העסק, אך באמצעות ניתוח שיטתי תוכלו לאתר גם הזדמנויות משתלמות, ודרכים לגבור על החולשות הללו על ידי בנייה של חוזקות חדשות, במטרה לגבור על איומים עתידיים.

דבר חשוב נוסף בניתוח SWOT איכותי, הוא לבדוק באופן אובייקטיבי את החוזקות והחולשות של האנשים המנהלים את העסק – מבעל העסק דרך המנהלים ועד העובד/ספק הזוטר ביותר, החוזקות והחולשות שלהם יכולים לייצר לעסק איומים בהם צריך לטפל או הזדמנויות אותן יש לנצל, לדוגמה: עסק ש-70% ממחזור המכירות שלו נשען על איש מכירות בודד אחד, נתון לאיום קיומי במידה ואותו איש מכירות לא יגיע במשך שבוע לעבודה, או גרוע מכך – יעזוב את העסק.

איך עושים ניתוח SWOT מקצועי?

ניתוח SWOT מצריך עריכה של רשימות, כאשר כל רשימה מוקדשת לאספקט אחר כמו חוזקות, חולשות וכדומה. חשוב להשקיע מחשבה אובייקטיבית ומחקר מעמיק בכל רשימה. אם עולים בכם רעיונות שכדאי להוסיף לרשימה אחרת, הקפידו לרשום אותם בצד ולזכור להוסיף אותם כשתגיעו לרשימה הרלוונטית. 

עם סיום כתיבת הרשימות, השוו ביניהן אחת לצד השנייה (מומלץ בטמפלט שנוח לצפות בו זמן רב ולעיתים קרובות, אתם יכולים להוריד מסמך ניתוח SWOT בלחיצה כאן), ואתרו את החיבורים והקשרים ביניהם שהייתם רוצים לחקור עמוק יותר. 

הפיקו מסקנות ותובנות מהמידע שקיבלתם, וזקקו מהן אסטרטגיה חכמה שתסייע לגבור על קשיים ומכשולים שנמצאו, ואף לקדם את החברה קדימה על ידי ביסוס של חוזקות חדשות וניצול מיטבי של מירב ההזדמנויות שאיתרתם בתהליך המחקר.